Zdroj: Slovoplus.sk_1 Slovoplus.sk_2

Na zápästí hamsa, shamballa náramok, doma na stene personalizovaná mandala a nad posteľou lapač snov. Aké úžasné je byť IN, kým na nás svieti slnko predtým, ako zapadne. Vymeňme ich za posvätený krížik, ruženec a v očiach Boha nikdy nebudeme OUT.

Svet nás obklopuje množstvom symbolov. Nosíme ich na oblečení, šperkoch, módnych doplnkoch, dávame si ich do bytov a neprekáža nám, že ich používajú aj naše deti. Považujeme ich za módne a ani si neuvedomujeme, že by na nich mohlo byť niečo zlé. Argumentujeme tým, že v ich podstatu neveríme, len ich radi nosíme, alebo tým, že sa nám momentálne páčia. Je to ako zavesiť si na krk kúsok uránu a dúfať, že nám neublíži. On však ovplyvňuje naše zdravie bez ohľadu na to, či jeho sile veríme, alebo nie.

Vieme, odkiaľ k nám prišli tieto symboly, alebo je nám to ľahostajné? Ľahostajnosť voči znameniam a mávnutie rukou nad tým je hriech, ktorý z dnešnej spoločnosti veľmi kričí. Ľahostajnosť je jeden zo siedmich hlavných hriechov. Kde ho nájsť? Pod hriechom lenivosti. Existuje totiž aj duchovná lenivosť, teda ľahostajnosť, ktorá je spôsobená duchovnou otupenosťou rýchlej doby, v ktorej žijeme. Ani sa nenazdáme a používaním týchto symbolov sa prehrešujeme voči prvému Božiemu prikázaniu.

Do každého človeka však Boh zasadil semienko svedomia. Ak dovolíme Duchu Svätému, aby ho správne polieval, bude prekvitať a prinášať úrodu pre našu obživu tela a duše. Vnukne nám kontrolku, ktorá zabliká, ak niečo nebude v poriadku.

Prinášame vám pravý význam šiestich symbolov.

6 symbolov, ktoré sú IN, a prečo by ich kresťan nemal používať (1/2)
1. Mandaly

Sú všade, na tričkách, na záložkách kníh, v antistresových maľovankách pre dospelých… Krásne, pestré, momentálne veľký hit. Vyzerajú tak nevinne, ale predsa… vieme, odkiaľ pochádzajú a prečo sa od nich nevieme odtrhnúť?

Mandala je duchovným a rituálnym symbolom typickým pre indické náboženstvá spojené s kozmom. Podľa Wikipédie sa stala mandala v bežnom používaní všeobecným pojmom pre akýkoľvek diagram, graf alebo geometrický vzor, ktorý predstavuje kozmos. Používa sa v tantrickom budhizme ako pomôcka pri meditácii. Medituje sa pred jej obrazom, kým nie je vyfarbená.

Budhisti veria, že sa môžeme spojiť s božstvom prostredníctvom meditácie nad mandalou. Tieto meditácie sú však z praxe známe ako spájanie sa s inými „božstvami“, čo otvára dvere pôsobeniu zlého. Mandala je preto kľúčovým nástrojom pre podvedomé vykonávanie náboženského rituálu, ktorý nemá s kresťanstvom nič spoločné. Ľudia, ktorí milujú antistresové maľovanky mandál, veria tomu, že je to len zábavné hobby, ktoré slúži na odbúranie stresu.

Je to však naozaj len odreagovanie, alebo je to nová forma „evanjelizácie“ New Age? Prečo človek radšej túži po vyfarbovaní presne nalinajkovaných čiar a farieb ako po slobodnom vytváraní vlastného diela?

Existujú dokonca aj personalizované mandaly, ktoré sa vyrábajú na zákazku. Tie sa vytvárajú v špecializovaných centrách zameraných na feng šuej a východné náboženstvá za poplatok. Tvoria sa na základe dátumu narodenia jednotlivca a farby čakier – jeho duše. Potrebujeme však draho platiť niekomu za tvorbu osobnej mandaly, aby sme boli lepším a šťastnejším človekom? Ježiš zaplatil za nás na kríži privysokú cenu, aby nás svojou preliatou drahou krvou vykúpil z dedičného hriechu.

Pracovanie na zlepšení stavu našej duše bez pomoci Boha je cesta k prehĺbeniu vlastného egoizmu, ktorá popiera Božie prikázania. Túžba po dokonalosti a stavaní si vlastného šťastia s pomocou mandál nie je túžba, ktorú vložil do nás Boh.

6 symbolov, ktoré sú IN, a prečo by ich kresťan nemal používať (1/2)
2. Ruka Fatimy – hamsa

Nedajme sa zmiasť slovom Fatima. S miestom mariánskych zjavení to nemá nič spoločné.

Ruka Fatimy je ochranný predmet, označovaný taktiež ako „hamsa“. Ide o amulet v tvare ruky, ktorý je rozšírený v Severnej Afrike a na Blízkom východe. Ruka môže byť zobrazená s prstami roztiahnutými od seba alebo s prstami pri sebe. Hamsu môžeme nájsť vyobrazenú na tričkách, ale aj ako prívesok na krk, zápästie. Vyrábajú sa ako kovové komponenty, ktoré sa môžu použiť v šperkárstve na náramky pre matky a novorodencov.

Symbol reprezentuje ženskosť a nosí sa ako amulet. Má poskytovať ochranu pre ľudí, ktorí sa nachádzajú v nebezpečenstve, ale taktiež podporiť plodnosť, tehotenstvo a dojčenie. Z toho vyplýva, prečo toľko žien a matiek rado nosí symbol požehnania, moci a sily.

Navyše je často sfarbená na červeno, čo len podčiarkuje známu pohanskú tradíciu nosenia červených šnúrok proti urieknutiu. Často sa umiestňuje ako ochranný predmet aj nad vchodové dvere, kde má vraj prinášať päť požehnaní nebies – lásku, šťastie, zdravie, mier a ochranu.

Amulety sú známe ako prehrešenie sa proti hlavnému prikázaniu: „Milovať budeš Pána, svojho Boha, celým svojím srdcom, celou svojou dušou a celou svojou mysľou!“ Nedá sa milovať Boha a pritom spoliehať sa a dôverovať inej ochrane ako tej Božej. Ježiš dal dokonca prisľúbenia tým, ktorí sa budú vo všetkom spoliehať na neho. Veď s tým, kto dôveruje Bohu, je aj v jeho problémoch. „Nech je tvoj oheň akokoľvek horúci, keď som ja s tebou, jeho plamene ťa nepopália“ (Sheri Rose Shepherd, Milovanej Princeznej).

Nech máme vo svojom trápení vždy na mysli tento žalm: „Hospodin je moja sila a môj štít. Moje srdce mu dôveruje. Dostalo sa mi pomoci a srdce mi zaplesalo“ (Ž 28, 7). Kto sa drží Boha a jeho prikázaní, nikdy nezíde zo správnej cesty.

6 symbolov, ktoré sú IN, a prečo by ich kresťan nemal používať (1/2)
3. Shamballa náramky

Náramky, ktoré sľubujú príval liečivej energie a poskytnutie ochrany pred zlom. Bývajú rôznej farby, prevažne červenej, a sú tvorené technikou viazania uzlov, do ktorých sa vkladajú koráliky. Najnovšie existujú aj personalizované s menom dieťaťa či iného dospelého nositeľa.

Náramky súvisia s východnou spiritualitou a shamballa sa označuje za „vylepšené reiki“. K reiki sa neraz vyjadril aj páter Vojtěch Kodet, exorcista. „Reiki je liečiteľská metóda vychádzajúca z východných filozofií, z tajných náuk ezoterického budhizmu, ktoré sa skladajú z veľkého množstva magických rituálov. Podľa zástancov reiki ide o učenie o práci s vesmírnou (kozmickou) energiou. Majster reiki ju nasáva a potom podáva pacientovi. Dokonca vraj aj sám Ježiš touto energiou uzdravoval, pretože sa jedná o ,energiu lásky‘. Reiki má veľké množstvo rituálov, niektoré z nich majstri reiki považujú za podobné s Ježišovými a zámerne tak klamú, zavádzajú nevedomých kresťanov“ (zdroj: vojtechkodet.cz).

Preto podľa tohto učenia vznikli aj Kristove shamballa náramky, ktoré sa predávajú ako náramky s energiou Krista a jeho matky Panny Márie. Vidno tu úplnú absurdnosť a šírenie bludov o učení energie z vesmíru, ktorá sa mieša s energiou Krista. Ezoterické a okultné praktiky sú nezlučiteľné s Božskou prirodzenosťou. Zlý sa takýmto spôsobom všemožne snaží napodobniť Božie dielo.

Aby bola technika liečenia energiou účinná, existujú liečitelia zasvätenia do jednotlivých stupňov. Za každý stupeň vyššie sa platí. Na určitých stránkach je možné dočítať sa o skúsenostiach s týmito zasväteniami, ktoré fungujú aj na diaľku. Zasvätenci do vyšších levelov opisujú svoje pocity ako prílev veľkej energie, mravčenie celého tela, bolesti hlavy, zimnice, niektorých dokonca prekvapili aj temné postavy, ktoré ich obklopovali, či vynáranie dovtedy potláčaných pocitov ako napríklad hnev.

Ak niekto argumentuje tým, že náramok sa mu páči a nenosí ho s cieľom ochrany či liečenia, táto energia má na neho rovnaký vplyv ako na zasväteného klienta, ktorý si za to zaplatil. Prečo si radšej nevybrať posvätený náramok s krížikom či medailou Panny Márie a mať tak istotu, že som pod tou najlepšou ochranou Boha a Panny Márie?

6 symbolov, ktoré sú IN, a prečo by ich kresťan nemal používať (1/2)
4. Lapač snov

Farebne krásny prepletaný kruh so zvesenými pierkami, často zavesený na stenách domovov či nad posteľou, ktorému ľudia začali pripisovať zázračnú moc, čo má bdieť nad naším pokojným spánkom.

Lapač snov bol kedysi považovaný za amulet, ktorý mal svojou magickou silou chrániť nositeľa pred zlými duchmi a ich vplyvmi. Pochádza z čias predkolumbovskej doby, od severoamerického indiánskeho národa, kde ich mohol vyrábať výlučne šaman. Okrem vlastností amuletu mu ľudia začali pripisovať aj vlastnosti talizmanu. Vraj má prinášať pokoj, radosť, šťastie a prosperitu rodine. Nájdeme ho aj v domácnostiach, kde mu majitelia nepripisujú liečivé účinky. To však neznamená, že ak niečomu neveríme, neexistuje to.

Ak začneme pripisovať akémukoľvek predmetu zázračné účinky, je to prejav nedôvery Bohu. Navyše, ak zlý vidí, že máme strach a sme oslabení vo viere, nežijeme s Ježišom, sme pre neho veľmi ľahká korisť.

6 symbolov, ktoré sú IN, a prečo by ich kresťan nemal používať (1/2)
5. Nápis Namasté a jeho význam

Krásny pestrofarebný obrázok zdobí tričká, je trendom, ktorý udáva východný smer. Pod ním je nadpis NAMASTÉ, ktorý reprezentuje hinduistickú vieru a používa sa pri meditačnom cvičení jogy.

Ak sa pozrieme na preklad, čo slovo NAMASTÉ znamená: nama = klaňať saas = jate = ty, gesto vyzýva: „Pokloň sa mi!“ alebo hovorí: „Klaniam sa ti.“ Viacerí vyznávači jogy potvrdzujú, že ide o veľmi silné gesto, gesto, pri ktorom sa spájajú ruky na úroveň srdcovej čakry, blízko očí a nasleduje úklon. Týmto pozdravom sa bežne zdraví nielen na hodinách jogy, ale aj v Indii, keď si počas neho jednotlivec ctí toho druhého ako posvätné miesto jeho vnútra, v ktorom prebýva Boh.

Týmto gestom a ďalšími podobnými, ktoré spadajú pod východné náboženstvá, sa viera hinduizmu a ďalších prezentuje ako cesta pokoja a spásy, ale v skutočnosti to nie je pravda. Rovnako by nebolo ani na geste NAMASTÉ nič zlé, ak by východné náboženstvá skutočne verili, že existuje Boh, ako to samy predkladajú vo svojom učení. Veria v mnohobožstvo, viacerých bohov, spomedzi nich je to napríklad: boh Šiva (Ničiteľ), bohyňa Šakti (Spiaci had) či krvilačná Kálí, ktorá sa zobrazuje ako poloobnažená mladá žena s lebkami, mŕtvolami a hadmi.

Hinduisti veria, že na konci chrbtice je bod, v ktorom leží spiaci had a má vplyv na človeka cez energetické body v tele, takzvané čakry. Cieľom jogy je vyprázdnenie mysle a prebudenie tohto spiaceho hada.

Otec Leopold Jablonský, exorcista, upozorňuje na to, že „joga nie je len súborom cvikov spojených so správnym dýchaním a držaním tela, ako mnohí tvrdia, ale patrí medzi stupne hinduizmu, kde je samotnými hinduistami vnímaná ako okultná praktika. Joga nie je v žiadnom prípade akousi formou gymnastiky, cvičením, ktoré robíme pre zdravší život či ľahšiu koncentráciu. Joga sa zakladá na viere v reinkarnáciu, ktorá je v rozpore s najdôležitejšou pravdou a udalosťou kresťanskej viery – Zmŕtvychvstaním Pána. Kresťanstvo je kristocentrické, zatiaľ čo joga vedie po malých krôčkoch k zameraniu sa na seba.“

6 symbolov, ktoré sú IN, a prečo by ich kresťan nemal používať (1/2)
6. Anjeli

Čoraz častejšie sa nejeden z nás stretáva na sociálnej sieti s fenoménom preposielania či zdieľania správ. Často ide o zaujímavé myšlienky, modlitby, obrázky anjelov, ktoré vyzerajú na prvý pohľad nevinne.

Celkovo sa vyslovil o preposielaní takýchto odkazov, aj napriek ich náboženskému či kresťanskému obsahu, aj rímskokatolícky kňaz a exorcista v jednom, Imrich Degro, že ide o poveru a týmto ľuďom, ktorí si nie sú vedomí svojho prehrešenia, treba žehnať a napomenúť ich.

Samotnou kapitolou sú však obrázky, ktoré zahŕňajú rôzne symboly v jednom. Prvoplánovo tu naozaj ide aj o kresťanské symboly. Anjel, kríž, ruženec… do ktorých sú vsadené aj symboly svetla, zemegule, energie, ktorá prúdi vesmírom, krásnych anjelov či skôr mimozemských bytostí… V drvivej väčšine ide o symboly New Age, ktoré spája kresťanskú symboliku s okultnou za účelom popletenia a zavádzania nič netušiaceho kresťana.

Ak je k nemu navyše pripojená modlitba, z ktorej niet pochýb o „pravosti“ kresťanského učenia, nič nám nebráni podeliť sa o ňu s blížnym. Takouto formou sa tieto lži šíria internetom a majú zlý dopad na veriaceho a jeho vzťah s Bohom.

Tieto kozmické symboly majú viacero rozmerov. Ďalším z tých, ktorý sa spája so symbolom anjela, je liečba prostredníctvom anjelov. Označujú sa ako anjeli svetla. Anjeli sú duchovné bytosti stvorené Bohom, prirodzene neviditeľné a neustále vykonávajúce úlohy, ktoré im Boh dal. Existuje deväť „chórov“ anjelov, ktoré nachádzame vo Svätom písme. Pomenovaní sú len traja z nich. Ide o archanjelov Michala, Gabriela a Rafaela. Žiadne iné mená v Biblii nenachádzame, preto každé nové meno anjela je zvlášť podozrivé.

Je preto na mieste povedať tu o duchovnom nebezpečenstve „uctievania anjelov s inými menami“ a šírenia rôznych obrázkov a modlitieb k nim za účelom uzdravenia. Spomínanie týchto mien je mimoriadne nebezpečná cesta k otvoreniu sa pôsobeniu zlého. Majme na pamäti, že v Biblii sa hovorí aj o padlých anjeloch.

Potrebujeme si dávať pozor na to, aké symboly propagujeme svojím životom. Prečo? Veď kto by chcel robiť reklamu zlému? Boh nás stvoril ako rozumnú bytosť a dal nám slobodu v rozhodovaní. Je len na nás, ktorú cestu si zvolíme. Dá sa robiť reklama dobru prostredníctvom negatívnych symbolov, ktoré sú navyše zaťažené mágiou a okultnými rituálmi?

Svet nám natíska veľa negatívnych myšlienok a symbolov aj bez toho, aby sme nimi dekorovali náš domov či seba samých. Chcime a túžme po dobre, pretože naše telo a naša duša je chrámom Ducha Svätého.

V dnešnej dobe je veľmi jednoduché skĺznuť k poverám, mágii a okultným praktikám. Sme obklopení rôznymi sviatkami, asociáciami, tradíciami, symbolmi, no je však potrebné naučiť sa ich rozlišovať a chápať, či je to v súlade, alebo v rozpore s kresťanským učením.

Ak by sme písali o šiestich kresťanských symboloch, asi málokto by si článok prečítal, ale keď sa spomenie zlo, mágia a okultizmus, je to magnet pre naše oči. Čím to je, že zlo nás dokáže tak priťahovať a ak si o symboloch, ktorým by sa kresťan mal zďaleka vyhýbať, prečíta, neberie ich vážne?

Nestačí nám prisľúbenie Boha na to, aby sme nesiahali po tom, čo nám môže uškodiť? „Veď ja poznám zámer, ktorý mám s vami – hovorí Pán. Sú to myšlienky pokoja a nie súženia: dám vám budúcnosť a nádej. Keď budete volať ku mne, keď prídete a budete sa ku mne modliť, vyslyším vás. Budete ma hľadať a nájdete ma; ak ma budete hľadať celým svojím srdcom, dám sa vám nájsť – hovorí Pán -, vrátim vás zo zajatia a zhromaždím vás zo všetkých národov a zo všetkých miest, kde som vás roztratil – hovorí Pán -, a vrátim vás na miesto, odkiaľ som vás odviedol do zajatia.“ (Jer 29, 11-14)


Prinášame vám pravý význam ďalších šiestich symbolov:

6 symbolov, ktoré sú IN, a prečo by ich kresťan nemal používať (2/2)
1. Haloweenske symboly

Marketingový trh nás začína čoraz viac zahŕňať symbolmi duchov, strašidelne vyrezávaných tekvíc, pavučín a pavúkov, netopierov, bosoriek, kostier… Z príjemne farebnej jesene a babieho leta nám vyrobili strašidelný a pochmúrny kult smrti. Čo je vlastne rozporom v učení kresťanskej viery a oslavy tohto sviatku? Vychádzajme z faktu, že máme zachovávať vernosť Bohu. Sviatok Halloween má svoje korene v pohanských dobách. Pokračuje i v dnešnej dobe formou modloslužobníctva, a to sa prieči tomu, čo oslavuje Katolícka cirkev a v čo by mal každý kresťan veriť. Tým je dobro, spravodlivosť a úcta k životu.

Pozadie pohanskej slávnosti Halloween nachádzame už v časoch pred narodením Krista. Vznikol medzi starokeltskými kmeňmi v dnešnej Veľkej Británii, Írsku a severnom Francúzsku. Pohania verili, že fyzický život začína zánikom. Preto oslavovali začiatok nového roka na jeseň, z 31. októbra na 1. novembra, vrátane celého tohto dňa, kde podľa ich predstáv začalo obdobie chladu, tmy, rozpadu a smrti. Kelti uctievali božstvo Samhaina, pričom verili, že je to ktosi, na kom záleží, aby prišla smrť. Bol tiež nazývaný veliteľom smrti. Jemu boli zasvätené oslavy Nového roku. Slovo Samhain sa dnes voľne prekladá ako „koniec leta“, skôr „koniec“, čiže smrť. Pre Keltov bol Samhain časom, kedy sa otvárala brána medzi týmto a ďalším svetom. Bol to teda čas komunikácie s mŕtvymi.

S týmto dňom bolo spojené množstvo povier a zvykov, ktoré sa zachovali až dodnes. V tento večer národ veril, že Samhain v tento deň dovoľuje dušiam mŕtvych navracať sa domov. A práve odtiaľ vznikol zvyk masiek, kostýmov zobrazujúcich prízraky, príšery či vedmy. Živí sa dostávali do blízkosti mŕtvych a kontaktovali sa s nimi pomocou magických aktov, napodobňujúc správanie mŕtvych. Slová „trick or treat“ (význam tohto úslovia by sa dal voľne preložiť: daj nám darček, alebo ti niečo/škaredého/ vyvediem) sú súčasťou tohto systému povier a magických praktík. Tento pohanský úkon teda nemá miesto pri slávení dňa Všetkých svätých, či Pamiatky zosnulých.

V dobe prvotnej keltskej Cirkvi, sa svätí Otcovia snažili pôsobiť proti tomuto pohanskému sviatku oslavujúceho vodcu smrti a dohodli sa v tento deň na ustanovení sviatku Všetkých svätých. Tu nachádzame aj pôvod slova Halloween, pretože v starej angličtine termín All Hallow E‘en znamená predvečer slávenia dňa Všetkých svätých. Zvyky dnešného Halloweenu sú zakorenené a vychádzajú z pohanstva. Ako to, že sa tento sviatok, ktorý je tak protikladný kresťanskej viere, usídlil a bol prijatý kresťanmi? Odpoveď znie – duchovná apatia, zlé sklony. Poslaním kresťana je hlásať evanjelium, teda radostnú zvesť, no v súčasnom svete je človek neustále presviedčaný, aby nehľadal žiaden duchovný význam v tom alebo onom zvyku, a to s cieľom, aby videl len zovňajšok, ktorý sa javí ako čosi milé, radostné a neškodné. Preto nakoniec vedie k tomu, že všetky tieto aktivity a vplyvy sa javia dnešným ľuďom ako neškodné, nemajúce žiadne následky.

6 symbolov, ktoré sú IN, a prečo by ich kresťan nemal používať (2/2)
2. „Kríž“

Kríž. Žiaden iný symbol nie je taký kontroverzný ako práve kríž. Používajú ho kresťania, pohania, iné náboženstvá, punkeri, ba dokonca aj satanisti. Čím nás dokážu dve ramená, z toho jedno položené priečne, tak priťahovať?

Každý z nás, kto má v obľube symbol kríža, ho nosí presne z takého dôvodu, z akého v niečo alebo v niekoho verí. Podľa druhu kríža, ktorý nosí, je hneď zrejmé, kam sa zaradil a komu patrí. Je vyznávač Ježiša Krista alebo povier, pohanstva, bludu, anarchie či toho, kto sa nedokonale opakuje po Bohu. Nebezpečné je, ak si kresťan pomýli kresťanské symboly s amuletmi alebo talizmanmi. Kto si myslí, že nosí kríž ako amulet či talizman len z dôvodu ochrany pred zlom alebo urieknutím a je to v poriadku, mýli sa. Posvätený kríž nás ochraňuje od Zlého skrze Ježiša Krista, ktorému dôverujeme a s ktorým sa stretávame v Eucharistii. Kresťan by mal nosiť kríž či už na viditeľnom mieste, alebo v skrytosti a nevystatovať sa s ním ako s módnym doplnkom.Okrem kresťanského kríža, ktorý môže mať rôzne podoby (ondrejský, františkánsky, petrovský, pápežský, jeruzalemský, pravoslávny…), poznáme aj pohanské (keltský, egyptský kríž), ktoré sa v dnešnej dobe začali hojne používať, najmä egyptský (nílsky) kríž. Čo znázorňuje kríž so slučkou nad priečnym ramenom pomenovaný ako ankh? Ankh v preklade znamená „život“. Kedysi symbolizoval znovuzrodenie pre druhý svet a zároveň aj počatie. Starovekí Egypťania používali ankh ako obľúbený amulet, ktorý bol spojený s kultom slnka a slnečným bohom. Na popularite naberá aj v súčasnosti medzi rôznymi skupinami (hippies, goth, novopohania), umelcami a liečiteľmi. Využíva sa na liečbu chorôb pomocou ezoteriky. Kríž so slučkou používajú ako „čistič“ energie.

Kríž je najvýznamnejší symbol kresťanstva, pretože skrze kríž sme boli vykúpení na večnosť. Ak sa rozhodujete, či nosiť viditeľným spôsobom kríž, alebo nie, vedzte, že sú tu ľudia, ktorí ho nosia s v ešte väčšou obľubou ako my – kresťania. Čím viac je takýto človek vzdialený Bohu, tým je „kríž“ nápadnejší. Nebojme sa preto ukázať, koho nosíme v srdci, komu patríme a dôverujeme. „Veď som ti prikázal: Buď silný a odvážny, nestrachuj sa a nezúfaj! Lebo Hospodin, tvoj Boh, bude s tebou, kamkoľvek pôjdeš.“ (Joz 1, 9)

3. Horovo oko, vedžat

Horovo oko alebo vedžat je najpoužívanejší symbol. Pomenovanie dostal podľa egyptského boha. Symbol s pretiahnutou linkou mal označovať „toho, kto nikdy nespí“”. Táto úloha sa pripisovala egyptskému bohovi podsvetia Horovi alebo tiež Osirisovi. Egypťania verili, že tento okultný symbol nezničiteľnosti napomôže ich znovuzrodeniu.

Symbol jedného oka používali už prví slobodomurári, ktorí ho prevzali zo židovsko-kresťanského ponímania Boha, ktorý všetko vidí a riadi. Nájdeme ho aj v kostoloch, to však nemá nič spoločné so symbolmi slobodomurárov. Zatiaľ čo výjavy oka v kostoloch slúžia k Božej úcte, slobodomurári či pohanskí Egypťania mali jedno spoločné, chceli nastoliť nový svetový poriadok založený na moci a bohatstve.

Svetoznáme hudobné klipy zahraničných spevákov a speváčok sú plné okultných symbolov. Stačí sa pozrieť na ich tváre, dlane, oblečenie či tetovania… Symbol oka môžeme vidieť aj na ich koncertoch a obaloch ich CD. Čo ich viedlo k tomu, aby používali práve tieto gestá? Je to presvedčenie pochádzajúce z okultizmu – ja som boh. Okrem tohto symbolu môžeme v pozadí vidieť aj symboly pentagramu či pyramídy, čo sú slobodomurársky symboly. Takto sa z celebrít stali bábky v ich rukách. Tento symbol nepatrí len do šoubiznisu. Stretávame sa s ním hlavne v obchodoch s bižutériou a oblečením.

6 symbolov, ktoré sú IN, a prečo by ich kresťan nemal používať (2/2)
4. Kvet života

Ide o prastarý ezoterický symbol, ktorý má aktivizovať základné čakry ľudského tela podľa geometrického symbolu stvorenia – kvetu života. Používa sa ako talizman, ktorý lieči telo a dušu, harmonizuje ju a dodáva jej energiu. Podľa ezoterikov tento symbol pomáha napojiť sa na božskú silu, vesmírne svetlo. So svojimi obmenami sa podobá mandalám, o ktorých bola reč v prvej časti rovnomenného článku.

Symbol je vytvorený na základe Metatronovej kocky, posvätnej geometrie. Tento symbol funguje ako vzorec nekonečna, ktorý poukazuje na to, ako sa rodí nový život. Žiaden vedec ani dávny filozof však nepoukazoval pri zrode všetkého na nášho Stvoriteľa, Boha, tvorcu všetkého. Preto je v rozpore s kresťanským učením. Kvet života ako symbol nesie v sebe informáciu, ktorá bola prepojená s ezoterikou na alternatívne formy liečenia prostredníctvom energie, a tu už sme na poli mágie.

Kde sa s kvetom života môžeme prakticky stretnúť? Vplyvom návratu k zdravému životnému štýlu sa rozmohol aj návrat niektorých symbolov, ktoré sa používali v pradávnych časoch pohanstva a mágie. Najnovším módnym hitom sú energetizované fľaše na vodu. Pod rúškom ekologických princípov ochrany životného prostredia a zdravého životného štýlu výrobca prišiel s nápadom sklenenej fľaše, ktorej dno skrášlil kvetom života. Výrobca udáva, že symbol má nápoj zharmonizovať, a tým mu dodať lahodnejšiu a zamatovejšiu chuť. Uviedol aj fakt, že ľudia, ktorí dokážu pracovať s kyvadlom a virguľou, dokázali vo fľaši s vodou namerať neuveriteľný nárast vibrácií. Liečba zvýšením vibrácií, tzv. biorezonančná terapia, je zase typická pre alternatívnu medicínu, ktorá je početne zastúpená v okultizme.

5. Symbol „mieru“, rúna smrti

Je to náhoda, že ak si odmyslíme kruh, tento symbol je v podstate runa smrti? V šesťdesiatych rokoch minulého storočia požiadal komunistický sympatizant Bertrand Russell Geralda Holtoma, aby vytvoril symbol, ktorý by zjednotil ľavicovo zmýšľajúcich pacifistov. Za symbol si vybral teutonickú runu smrti, ktorú vložil do kruhu.

Runy kedysi slúžili Vikingom na veštenie. Runa smrti sa v germánskych kmeňoch používala v čiernej mágii za účelom prekliatia človeka. Dokonca hroby nacistických dôstojníkov SS museli byť označené týmto symbolom. Používali ho aj druidi a satanisti pri rôznych obradoch, kde prijímali medzi seba nových členov. Nový člen mal vstúpiť do kruhu a zlomiť ramená kríža, ktorý dostal do rúk dole hlavou. Tým symbol nadobudol tvar stopy havrana. Hovorí sa o ňom aj ako o zlomenom kríži, Nerónovom kríži (cisár Nero, ktorý dal apoštola Petra ukrižovať dole hlavou) či stope havrana, alebo rune smrti. Tento, dnes populárny, symbol „mieru“ je v skutočnosti pohanským symbolom nenávisti voči kresťanom s prvkami okultizmu a mágie.

6 symbolov, ktoré sú IN, a prečo by ich kresťan nemal používať (2/2)
6. Čínska minca pre šťastie

V súčasnosti sa veľmi rozmohol trend obdarovávania sa nejakou pozornosťou a je nám jedno, akou filozofiou je poprepletaná. Dôležité je, že sľubuje prínos peňazí, majetku, lásky, ochrany a šťastia, akými sú aj čínske mince.

Ide o mosadzné okrúhle malé mince pokreslené čínskymi znakmi, ktoré v strede majú otvor štvorcového tvaru. Podľa starej čínskej tradície feng šuej ľudia veria, že im prinesú bohatstvo, šťastie a úspech v živote. V obchodoch je ich dostať bežne kúpiť a aby kupujúceho zmiatli ešte viac, túto energiu umocnili špeciálnym previazaním červenou stužkou proti tzv. „urieknutiu“. To, čo na Slovensku znamená pre mnohých nosenie červenej stužky, v to isté veria aj v Číne. Už malým deťom dávajú tieto mince ako talizman na krk.

Prečo sú čínske mince také populárne a ako vlastne pôsobia? Tvar čínskych mincí predstavuje spojenie energie nebies a zeme, teda ich vzájomné prepojenie a harmóniu v jednote. Jednota a harmónia sú základné myšlienky učenia feng šuej (v preklade vietor – voda). Toto učenie však nie je zlučiteľné s kresťanským. Vedeli by ste žiť podľa pravidiel energie jing a jang, ak by vám niekto naprojektoval, kde máte a nemáte jesť, spať, bývať? Feng šuej, dnes asi najpopulárnejšia okultná praktika, stojí na týchto základoch.

Podľa tejto pomýlenej filozofie sa premiesťujú predmety v dome, záhradách a robí sa špecifická výzdoba. Vatikánsky dokument Ježiš Kristus, Prameň živej vody zaraďuje feng šuej medzi pojmy New Age: „Ide o jednu formu geomantie (veštenia zo zeme), presnejšie, je to čínska okultná metóda odhaľovania skrytej prítomnosti pozitívnych či negatívnych prúdov v budovách a na iných miestach. Ide tu skutočne o zmes rôznych povier, veštenia, bájok a nezmyslov, ktoré nemajú nič spoločné s pravdivým životom kresťana, ani so skutočnou vedou.

Dostali sme dar rozlišovať, preto ho využívajme naplno.Že to nie je možné? Človek má účasť na múdrosti a dobrote Stvoriteľa, ktorý mu udeľuje vládu nad vlastnými činmi a schopnosť riadiť sa podľa pravdy a dobra. (KKC 1954)

Ak sa teda prehrešíme voči prvému Božiemu prikázaniu, či už z nevedomosti, alebo z ľahostajnosti, vždy tu bude ten, ktorý je veľký. Ten, kto má moc odpúšťať. V pokore pred Bohom a vyznaním hriechu nás oslobodí. On sa nám nevláme do nášho svedomia násilím a bude naň apelovať, on čaká: „Hľa, stojím pri dverách a klopem. Ak niekto počuje môj hlas a otvorí dvere, vojdem k nemu a budem stolovať s ním a on so mnou.“ (Zjv 3, 20)

Nebojme sa!